AKP Sözcüsü Çelik: Yeni anayasa çalışmamız bayramdan sonrasında tekamül etmiş olur

0
19
Ömer Çelik

AKP MYK Toplantısı sonrası izahat icra eden Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Kabil Havalimanı’na ilişik “Kabil havalimanı korunmazsa büyük sorun menfaat. Türkiye tüm taraflarla görüşüyor” dedi.

Çelik, Taliban’ın Türkiye’yi tehdidine ilişik, “Kabil havalimanı korunmazsa büyük sorun menfaat. Türkiye tüm taraflarla görüşüyor. (Taliban’ın açıklaması) İletişim kazası bulunduğunu değerlendirmek istiyoruz” açıklamasını yapmış oldu.

Galatasaray’ın Yunanistan’da PCR testlerinin kabul edilmemesine ilişik konuşan Çelik, “Yunanistan’ın muamelesi iyi niyetle, sportmenlikle bağdaşmaz. Galatasaray oldukça doğru bir karar almıştır ve orayı terk etmiştir” dedi.

Çelik, ‘yeni anayasa’ya ilişik “Yeni anayasa çalışmamız, AK Parti açısından muhtemelen bayram daha sonra 1-2 toplantı daha gerçekleştikten sonrasında tekamül etmiş olur” ifadelerine yer verdi.

Çelik’in açıklamasından satır başları şu şekilde:

“Geçmişte bir dizi birokratlar tarafınca yurttaşlarımızın incitilmesi hikayesinde ne kadar karşı olduğumuz, Cumhurbaşkanımız tarafınca anlatım edildi. Terörü meşrulaştırmaya çalışanlara karşı duruşumuzu bir kere daha ortaya koymuş olduk. Bugün MYK’da iç dış siyasetin yanı sıra etraf konularıydı.”

ÇEVRE KONULARI VE MÜSİLAJ

“Bu gündem maddesi içerisinde devamlı için Marmara’daki müsilajdan birçok mevzuyu tartışıyoruz. Etraf siyaseti olarak tüm ilkelerimizin ele alındığı geniş bir sunum yapmış oldu Çiğdem Kadın. Tabiatın yok bulunmasına karşı iyi mi bir savaşım vermemiz gerektiği hususunda bir yol haritası sunuldu. Genç arkadaşlarımız son aşama bilgili davranıyorlar. Etraf mevzularını birlikte oluşturduğumuz kent buluşmalarının sayısını artıracağız. Son günler için güzel haberler alıyoruz. Marmara yüzeyinde temizlenecek müsilaj bulunamadı. Doğal olarak bu rahatlama yaratmamalı. Marmara için teyakkuz devam ediyor.”

15 TEMMUZ ETKİNLİKLERİ

“15 Temmuz anıtına çiçek bırakılacak. 5 bin benlik bir yurttaş topluluğuna bu direnişteki şehitleri anmak için Cumhurbaşkanımız hitap gerçekleştirecek. 3 bin 876 program yurt içerisinde ve yurt haricinde yapılmak suretiyle, İletişim Başkanlığımız tarafınca koordine ediliyor. Gece ise Türkiye genelinde tüm camilerde sala yükselecek. Demokrasi direnişimizi tekrar hatırlayacağız.”

AFGANİSTAN GÜNDEMİ

“Afganistan’a yeni gitmiyoruz, aslına bakarsan oradayız. Afganistan bağımsızlığını kazandığında ilk diplomatik misyonu Türkiye açmıştı. TBMM’yi tanıdığı olan ikinci ülke Afganistan’dır.

NATO oradan çekiliyor. Kabil havalimanı korunmazsa büyük sıkıntılar ortaya menfaat. Türkiye tüm taraflarla görüşüyor. Taliban’ın açıklamasında negatif ifadeler var. Bunun bir haberleşme kazası bulunduğunu değerlendiriyoruz. Türkiye orada işgalci güç değildir.

Hepimiz Afgan halkının yararına da bir etkinlik yürüteceğiz. Şimdiye dek yürüttüğümüz faaliyetten değişik değil. Türkiye’nin terör, illegal göç ve uyuşturucuyla mücadelesi açısından değerlendirilmesi ihtiyaç duyulan bir mevzu”