AKP Sözcüsü Çelik: Türkiye’nin NATO ile ilişkilerini ikide bir eleştiri konusu yapmak yanlış bir yaklaşım

0
78

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. NATO üyesi AB ülkelerinde 154 farklı silah sisteminin kullanıldığını belirten Çelik, “Sanki Türkiye tabloyu bozuyormuş gibi bir yaklaşım gerçeklerle uyuşmuyor” dedi.

Çelik açıklamalarında NATO ile Türkiye arasındaki ilişkiler için şöyle konuştu:

“NATO üyesi AB ülkelerinde 154 farklı silah sistemi kullanılıyor. ABD’de 27 ayrı silah sistemi kullanılıyor. Bütün bu tablo ortadayken sadece Türkiye’nin farklı bir silah sistemi alması sanki bütün tabloyu bozuyormuş gibi bir yaklaşımın gerçeklerle uyuşmadığını belirtmek isterim.”

‘NATO İLE İLİŞKİLERİ ELEŞTİRİ KONUSU YAPMAK YANLIŞ’

“Sanki ülkeler arasında tam bir uyum varmış da sadece Türkiye dışına çıkıyormuş gibi bir yaklaşım gerçekçi değil. Türkiye’nin NATO ile ilişkilerini ikide bir eleştiri konusu yapmak, baştan aşağıya propagandadan ibaret yanlış bir yaklaşım.

Hiç kimse savunma ilişkileri açısından Türkiye’nin ihtiyaç durduğu bu sistemleri almasını ittifaka karşı bir tutum gibi yansıtmamalıdır. Türkiye’nin NATO içerisindeki gücünü, işlevini, vazgeçilmez rolünü eleştirenlerin önce kendi durumlarını kritik etmelerinde fayda vardır. Türkiye’yi çekip aldığınızda Türkiye’nin misyonunu yerine getirecek, terörle mücadeleye katkı sağlayan geçmişleri ve performansları yoktur.”

‘GÜVENLİ BÖLGE’ AÇIKLAMALARI

Çelik, Suriye’de kurulması planlanan “güvenli bölge” için şunları söyledi:

“Güvenli bölge konusunda oyalamaya karşı kendi hazırlıklarımızı yapıyoruz. Türkiye’nin kontrolünde bir güvenli bölge olursa, PYD-YPG çıkarılırsa, tüm bunlar müttefiklerimizler beraber Suriye’nin toprak bütünlüğüne dönük olarak olumlu bir işe imza attığımızı ortaya çıkaracaktır. Nitekim Rusya’dan gelen açıklamalarda Türkiye’nin ortaya koyduğu bu yaklaşımı anlayışla karşıladıkları, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı terör tehdidini gördüklerini, Türkiye’nin mülteciler yüzünden ağır bir yükle karşı karşıya kaldığını görmektedir. Suriye’nin toprak bütünlüğüne katkı sağlayak bir sonuç çıkacağını onlar da ifade ediyorlar. Bizim açımızdan önemli olan şey Suriye’nin geleceğine Suriyelilerin karar vermesidir. Tabi bu sırada Türkiye’ye yönelik bir terör tehdidi bulunmaması gerekir. “

‘CHP AYINLANMIŞ DESPOTİZMLE ÖRGÜTLÜ CEHALET ARASINDA GİDİP GELİYOR’

“Cumhurbaşkanlığı külliyesinin kaçak olduğu oraya yargı mensuplarının gitmemesi gerektiği şeklinde, sürekli tekrarladıkları, bizim tarafımızdan sürekli çürütülen cümleleri tekrarladılar. CHP enteresan bir parti, aydınlanmış bir despotizmle örgütlü bir cehalet arasında gidip geliyor.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi milletin evidir. Orada herhangi bir şekilde kaçak durum söz konusu değildir. Bu izinlerin tam olduğu defalarca ifade edildi.”

DİYANET’İN 30 AĞUSTOS TAVRI

Diyanet’in 30 Ağustos konusundaki tavrını destekleyen Çelik, şöyle konuştu:

“Diyanet hassas bir kurumdur, günlük siyasi polemiklerin dışında tutulmalıdır. Devletin bütün kurumları devletimizin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gereken saygıyı gösterme hassasiyeti içindedir ama CHP’nin Diyanet’e karşı ideolojik hoşnutsuzluğu var.”