AKP Sözcüsü Çelik: Aşı sürecinde sonucu bürokrasi değil, Bilim Kurulu veriyor

0
37
Ömer Çelik

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, koronavirüse karşı uygulanan aşılar ile alakalı kararları siyasal iktidarın değil Bilim Kurulu’nun aldığını kaydederek, “Buna bürokrasi karar vermiyor. Sıhhat Bakanlığı Bilim Kurulu’nun kararları doğrultusunda katılması ihtiyaç duyulan tedbirler alınıyor” dedi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın raporunda Türkiye’nin ‘çocuk asker kullandığı’ yönünde ifadeler kullanılmasına reaksiyon yayınlayan Çelik, “Türkiye, çocuk asker kullanmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu mevzuda sicili en pak devlettir. Çocuk terörist meselesinde Türkiye Cumhuriyeti devleti en pak devlettir. İftira bile atılamayacak bir devlettir. Türkiye, insan ticaretinin önlenmesi hikayesinde en kuvvetli mücadeleyi veen ülkelerden birisidir. Evlatları savaşçı olarak kullanıcıların başlangıcında PKK ve DEAŞ terör örgütü gelmektedir. Türkiye Cuumhuriyeti’ni haksız yere kara çalma atarak suçlayanların PKK terör örgütünden bahsetmemeleri çifte standardın aleni ve net göstergesidir” dedi.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDET ANALİZ EDİLECEK”

Hanıma yönelik şiddete karşı açıklanan fiil planıyla alakalı ise Çelik, şunları kaydetti:

“Hanıma Yönelik Şiddetle Savaşım Fiil Planı belirtildi. Burada Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, STK’ların ortak görüşü ile ortaya çıktı. 5 ana hedef, 227 etkinlik benzer biçimde hayata geçecek. Oldukca önemsediğim konulardan biri şudur. Toplumda hanıma yönelik sertlik suçlarının çözümleme edilmesi için inceleme yapılacak. Nerede eksiklik var, nerede eğitimle alakalı emek verme yapılması… Şiddetin cezalandırılması hikayesinde iyi mi bir idrak oluşuyor, bunun sonuçlarının çıkarılması çok büyük. Fiil Planı çerçevesinde risk haritalarının çıkarılacak olması mücadelede nerelere yoğunlaşılacak olmasını göstermesi açısından da önemlidir.”

MÜSİLAJ KONUSU: 140 TESİSE PARA CEZASI KESİLDİ

Çelik, Marmara’daki müsilaj sorununa da değinerek, “Mevzuata aykırı etkinlik yayınlayan 140 tesise para cezası verildi” dedi ve şunları dile getirdi:

“Etraf mevzuları ile alakalı takiplerimizi sürdürüyoruz. Tabiat pozitif yönde dediğimiz bir yaklaşımla bakmamız gerekiyor. Hasar kontrolü sürdürülebilirlik meselesi değil, daha iyi noktaya gelmek için çalışmaların iyi mi yapılması gerektiği hikayesinde da kafa yoruyoruz. Tabiat yanlısı bir yaklaşımın bir dizi emekler yapmak gerekiyor. Büyük bir ağaçlandırma faaliyetini yürütüyoruz. Güneş enerjisi olmak suretiyle etraf dostu kaynaklara yönelmeye devam ediyoruz. Arıtma tesislerini açmaya devam ediyoruz. En güncel mevzu müsilaj mevzusudur. Devamlı takip ediyoruz.”

TOPU BİLİM KURULU’NA ATTI

AKP Sözcüsü Çelik, koronavirüs salgınındaki son konum ve aşılama dönemi hakkındaki ise şöyleki konuştu:

Dünyada pandemi ile alakalı yeni tartışmalar var. Delta varyantından bahsediliyor. Dünyada muhtelif yerlerde gördük, bakım evlerine terkedilmiş insanoğlu, yoğun bakımlara erişemeyenler… O dönemlerde Türkiye kuvvetli bir devlet olarak tüm bu süreçleri atlattı. Kazanımlarımızı korumamızın yolu aşılama çalışmalarına kuvvetli yardımcı vermekten geçiyor. Her gün açıklamalar görüyoruz. Buna bürokrasi karar vermiyor. Sıhhat Bakanlığı Bilim Kurulu… Bu kurulun kararları doğrultusunda katılması ihtiyaç duyulan tedbirler alınıyor. Sıhhat Bakanlığımızın verilerine nazaran bir milyondan fazla aşı bir günde gerçekleşebiliyor. Savaşım sürerken tehlikenin de boyutları değişiyor. Tedbirleri geçindirmek gerekiyor. Muhtelif sektörlerdeki esnaf, ziraatçi ve emekliyi korumak için Hükümetimizin açıklamış olduğu destek sunar var. Sene sonuna kadar 196 milyar liraya ulaşacak.”