AKP gitmeden düzeltim yapılamaz

0
38
TBMM

İktidarın TBMM’ye sunmuş olduğu ve ‘Hukuk reformu’ olarak isimlendirdiği dördüncü hüküm paketi, beklentileri karşılayamadı. Karşıcılık partilerinin hukukçu milletvekilleri paketi ‘göz boyama hamlesi’ olarak değerlendirdi.

AKP’li milletvekilleri tarafınca TBMM’ye sunulan dördüncü hüküm paketi, yargılama usullerini hızlandırıcı hükümlerinin yanı sıra aralarında işkence ve cinsi suçlarda tutuklamayı zorlaştırıyor. Pakette ek olarak adli denetim hükümlerinin genişletilmesini içeren hükümler de yer ediniyor.

Saray’ın hukukçu kadroları tarafınca kaleme alınan hüküm paketini “hayal kırıklığı” olarak değerlendiren CHP Hukuk Politikalarından Görevli Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Adam, SiyasiPortal’ayaptığı açıklamada, “Teklifteki bir çok madde, aslına bakarsanız bir hukuk devletinde olması ihtiyaç duyulan maddeler fakat bunlar bir düzeltim değil. Düzeltim olarak sunulması muazzam bir hata. Sadece bir iktidar değişimiyle Türkiye’de hüküm reformu yapılabilir” dedi.

Teklifle getirilen düzenlemelerin içinde istismarda tutuklamayı zorlaştırma benzer biçimde birtakım sakıncalı maddelerin de bulunduğunu anımsatan Adam, “Hakkaniyet bir fiil meselesidir. Sözle paketle düzeltim olmaz. Bu halde reklamlar yaparak yargıda düzeltim yaptığınızı iddia edemezsiniz. Berkin Elvan davası, Soma davası, Kavala davası… Hangisinde hakkaniyet tecelli etti, hiçbirinde… Yürütme ve hüküm beraber hareket ediyor. Bu yüzden düzeltim olması imkansız. İktidar değiştikten sonrasında ciddi Anayasa değişimleri, yargıç güvencesi ve kuvvetler ayrılığı ile yargıda reformu hayata geçireceğiz. Bu düzeni değiştireceğiz. İlk seçimden sonrasında demokratik hukuk reformunu uygulayacağız” diye konuştu.

HDP’nin hukukçu milletvekillerinden, TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Erdal Aydemir de düzeltim paketini eleştirdi. AKP ve MHP’nin, hüküm ile alakalı meydana getirdiği bütün ‘düzeltim’ hamlelerinin aslına bakarsak yargıyı daha oldukça tahakküm dibine almak için hayata geçirildiğini anlatım eden Aydemir, “Icra ettikleri hamleler, yargının demokratikleşmesine katkı sağlamıyor. Kendilerince yargının üstündeki etkiyi daha da güçlendirmek istiyorlar. Daha önceki düzenlemelerde noksan bıraktıkları bölgeleri tamamlıyorlar. O yüzden paketler halinde tertip yapılıyor. AKP yargıyı, siyaseti dizayn etme aracı olarak kullanıyor” dedi.

GÖZ BOYAMAYA ÇALIŞIYORLAR

TBMM Hakkaniyet Komisyonu Üyesi, İyi Parti Mebus Hasan Subaşı da Saray’a reaksiyon gösterdi. Anayasa’da ve mevcut yasalarda hukuk reformuna gerekseme bırakmayacak oldukça sayıda tertip bulunduğunu ama iktidarın bu tarz şeyleri icra etmek yerine göz boyama amaçlı düzeltim paketleri hazırladığını kaydeden İyi Partili Subaşı, şunları söylemiş oldu: “Hüküm paketleri ile sağlanmak istenen insan hakları, bugünkü Anayasamızla aslına bakarsanız garanti dibine alınmış. Cumhurbaşkanı başta olmak suretiyle bütün iktidarın ‘insan hakları’ terimine karşı olması ve hürriyet alanlarının daraltılması, ülkeyi düzeltim söylemlerine muhtaç etti. Bu muhtaçlığın bir kararı olarak bir dizi paketler geliyor, gidiyor. Halbuki bunların hiçbirine gerek yok. Anayasamızı uygulasalar aslına bakarsak yeni paket de açıklamayacaklar. Ülkemizdeki vatandaşların ve batının gözünü boyama hamlelerini bu yüzden hayata geçiriyorlar. İnsan haklarına negatif bir gözle bakan saraydan düzeltim beklemek de doğru olmaz. Açık ki artık dünya efkarı umumiye ile barışmak istiyorlar. Bunu da bir enstruman olarak kullanıyorlar. Bütün bu tarz şeyleri doğru okumak ve ona bakılırsa bir pozisyon almak icap eder. Boş vaatlerin arkasına takılacak değiliz.”