AKP, gençliği strese sokuyor

0
24
vatandaş halk gençlik park

AKP iktidarı genç ve orta kuşakları umutsuzluğa sürükledi. Deloitte’nin araştırmasına nazaran Türkiye’de Y kuşağının yüzde 51’i, Z kuşağının ise yüzde 65’i finansal konum ve iş olanakları sebebiyle stres altında.

Deloitte’nin bu sene 10’uncusunu yayımladığı 2021 Y ve Z Kuşağı Araştırması’nın neticeleri belirtildi. Türkiye dahil toplam 45 ülkede Y kuşağından 14 bin 655, Z kuşağından 8 bin 273 birey ile meydana gelen araştırmaya nazaran bizim ülkemizde Y ve Z kuşağının kendini stres altında hissetme payı dünya averajının üstünde seyrediyor. Y kuşağının yüzde 83’ü, Z kuşağının ise yüzde 76’sı gelir dağılımı adaletsizliğine inanıyor. Bu yıl istila koşullarında gelir eşitsizliği ve işsizlik korkuları Y kuşağı için şahsi kaygılar listesinin başlangıcında yer ediniyor. Bunu etraf problemlerine odaklanma takip ediyor.

Z kuşağı için de işsizlik ve gelir eşitsizliği aynı Y kuşağında olduğu benzer biçimde öncelikli kaygılar olarak dikkati çekiyor. Stres nedenlerinin başlangıcında ise finansal konum, aile refahı ve iş olanakları geliyor. Bunun yanında istila etkisiyle stres seviyesi artan ve şu sebeple izin alma ihtiyacı hisseden iştirakçilerin yüzde 58’i izin alma sebeplerini, ruh sağlıklarıyla alakalı karşılaşabileceklerini düşündükleri önyargılar nedeniyle yöneticilerine açıkça anlatım edemediklerini belirtiyor.

Istila, Y ve Z kuşağının finansal gelecekleri mevzusundaki belirsizliğin artmasına niçin oluyor. Türkiye’deki iştirakçilerin nerede ise yüzde 60’ı finansal gelecekleriyle alakalı “sık sık endişelendiklerini ya da strese girdiklerini” söylüyor. Ek olarak ankete katılanlar salgının finansal hedeflerini yine değerlendirmelerine ve değiştirmelerine de niçin bulunduğunu belirtiyor. Dünya ölçeğinde ise gelecekle alakalı Y kuşağı iştirakçilerin yalnız yüzde 36’sı ve Z kuşağı iştirakçilerin yüzde 40’ı şahsi finansal durumlarının 2022’ye kadar iyileşeceğine inanıyor. Türkiye’de pek fazlaca birey değişimi sağlamak için hükümetin yardımcı ve reformlarına gereksinim duyulabileceğine inanıyor. Türkiye’den Y kuşağı iştirakçilerin yüzde 36’sı, Z kuşağı iştirakçilerin yüzde 28’i “gelir eşitsizliğini dile getiren/azaltacak politikalar tatbik eden siyasetçilere oy verdim/onları destekledim” gibi görüş bildirdi.

Ergenler Cumhur İttifakı’na uzak

öte taraftan MetroPOLL Inceleme’nın anketine nazaran, 2018 mebus seçimlerinde oy kullanmamış 18-24 yaş grubundan Ulus İttifakı’na daha yakın bulunduğunu söyleyenlerin payı yüzde 44,1 oldu. Cumhur İttifakı’nın payı ise yüzde 36,2’de kaldı. Ankette katılımcılara “Hangi ittifaka daha yakınsınız?” diye soruldu. Katılımcılardan yüzde 44,1’i “Ulus İttifakı’na daha yakınım” yanıtını verdi. “Cumhur İttifakı’na daha yakınım” diyenlerin payı yüzde 36,2 olurken, “Fikrim Yok/Yanıt Yok” diyenlerin payı ise yüzde 19,7 oldu.

***

Yüzde 70’in borcu bulunuyor

Yöneylem Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin Haziran ayı Bürokrasi Paneli Tutanağı, yoksulluğun ülkede yoksulluğun ulaşmış olduğu boyutu gözler önüne serdi. Araştırmaya nazaran seçmenlerin yüzde 72’si Türkiye’nin geçen yıla nazaran daha fena bir durumda bulunduğunu, yüzde 54’ü ise Türkiye’nin gelecek yıl içerisinde daha da kötüye gideceğini düşünüyor.Araştırmaya nazaran seçmenlerin yüzde 69’u ödemekte olduğu bir borç bulunduğunu anlatım ediyor. Bu borçların yüzde 86’sının bankalara yönelik olduğu anlatım edilirken iştirakçilerin yüzde 16’sı bir yakına karşı borçlu bulunduğunu belirtiyor. Ev eşyası benzer biçimde satın alınmış ürünleri ödemeye devam edenlerin payı yüzde 14 seviyesinde. Seçmenlerin yüzde 67’si ise borçlarını ödeyememekten korkuyor.