Akar’dan Afganistan mesajı: Havaalanını işletmeye talibiz, temaslarımız sürüyor

0
26
Hulusi Akar

Ulusal Müdafaa Bakanı Hulusi Akar, “Şartlar oluşursa Afgan kardeşlerimizin güvenliği, rahatlık ve ihtiyaçlarının karşılanması, Afgan kardeşlerimize yardımcı olması için havaalanını işletmeye talibiz. Bu konudaki temaslarımız sürüyor” dedi.

Hulusi Akar, bununla beraber Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Genelkurmay İkinci Başkanı Korgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ile Hususi Kuvvetler İhtisas Kursu’nun kapanış törenine katıldı. Akar, burada meydana getirdiği konuşmada, gündeme dair açıklamalarda bulunmuş oldu.

‘TEMASLARIMIZ SÜRÜYOR’

Afganistan’daki gelişmelere değinen Bakan Akar, “Afgan kardeşlerimizin emniyet ve huzur içerisinde yaşamaları için imkanlarımız dahilinde, elimizden gelen gayreti bugüne dek gösterdik. Bundan sonrasında da gösterme arzusunda, niyetindeyiz” diye konuştu.

Akar, “Son 6 senedir da bütün Afganistan için mühim olan Internasyonal Hamid Karzai Havaalanı’nın işletilmesini sağladık, sağlamaya devam ediyoruz. Şayet şartlar oluşursa bizler yeniden Afgan kardeşlerimizin güvenliği, rahatlık ve ihtiyaçlarının karşılanması, Afgan kardeşlerimize yardımcı olması için bu havaalanını işletmeye talibiz. Bu konudaki temaslarımız da sürüyor” ifadelerini kullandı.

Yangınla savaşım çalışmalarına da değinen Akar, 4 İHA, 5 çıkarma gemisi, bir karakol gemisi, 4 helikopter, 50’den fazla itfaiye aracı, arazöz ve iş makinesi ile 600’den fazla personelle katkı sağlandığını beyan etti.