AK Partili Kurtulmuş: Bir bir şehirleri kuvvetli olmayan Türkiye’nin kuvvetli olması olası değil

0
26
Numan Kurtulmuş

AK Partili Kurtulmuş, Burdur’da STK temsilcileriyle toplantı yapmış oldu. İl Hususi İdare Meclis Salonu’nda meydana getirilen görüşmede konuşan Kurtulmuş, “Türkiye’nin bayağı hedefleri, gününü gün eden, tarihi, vakti geçiren bazı kısır görüşleri hiç olması imkansız. bizim ülkemizde hep birlikte, hepimizin, 84 milyon yurttaşımızın her birimizin ortak bir hedefi olması lazım. Hepimizin ortak hedefi tekrar kuvvetli büyük Türkiye’yi oluşturmak olmalıdır” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin her alanda fazlaca kuvvetli bir ülke olmak mecburiyetinde bulunduğunu belirten Kurtulmuş, şu şekilde devam etti:

“İçinde bulunduğumuz coğrafya; burada kuvvetli bir Türkiye, ayakları yere sağlam basan, halkıyla bütünleşmiş olan bir devlet yönetimine haiz olan bir Türkiye’yi kurmamızı; küresel ölçekte rekabet edebilen, hayattaki birçok ülkeden fazlaca daha faal bir halde burada ayakta durabilen Türkiye’yi kurmamızı mecburi kılıyor. Yine kuvvetli büyük Türkiye’nin başlangıç noktası ise şehirlerimizdir. Bir bir şehirleri kuvvetli olmayan Türkiye’nin kuvvetli olması olası değildir. Şehirlerin kuvvetli olması, en ücra köşedeki beldeleriyle üretim gücünün artırılması ve tek bir vatandaşımızın bile, yurttaşlarımızın her birisinin kuvvetli olmasından geçiyor. Bunun temin etmek için de elimizdeki imkânlar neyi elveriyorsa bunu sonuna kadar kullanacağız.”

Kurtulmuş, “Büyük savaşlardan daha yıkıcı ve değiştirici etkiye haiz olan bir salgınla karşı karşıyayız. Tanrı rahmet eylesin bu kadar fazlaca insanımızı kaybettik; bu kadar fazlaca küresel ölçekte büyük tahribatlar ortaya çıktı. Bir tek insan kayıplarından ötürü değil pandemi dolayısıyla karşımıza çıkan yeni bir dünyanın varlığından ötürü da tarihsel bir öneme haizdir. İlk günlerinde söylüyorduk, süre bizi haklı çıkardı. Artık hiç bir şey pandemiden sonrasında pandemi öncesindeki şeklinde olmayacak. Her şey değişmekte, her şey daha da köklü bir halde değişecek. Örnek olarak üniversiteler, öğrenim kurumları upuzun bir süredir uzaktan öğrenim yapmış oldu. Dünyanın en büyük, en mühim üniversiteleri bu süreç içinde online, dünyanın dört bir tarafına dağılmış hocalar ve araştırmacılar üstünden eğitimlerini sürdürdü. Hükümetler dünyanın birçok yerinde online olarak toplantılarını yapmak mecburiyetinde bırakıldı. Siyasetten ekonomiye, ticaretten her şeyin köklü bir halde değişmiş olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bu daha da artarak devam edecek” dedi.