AK Partili Kılıç’tan THK açıklaması: Ben uçakları gördüm, tavuklar içinde kümes yapmış

0
24
Yunus Kılıç

Meclis‘te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıç, yangın söndürme çalışmalarında THK uçaklarının kullanılmadığına yönelik eleştirilerin hatırlatılması üstüne şu şekilde konuştu:

Erkek sana kaliteli hizmet satmıyor. Kendi elindeki uçakları yenilemiyor, bakımını yaptırmıyor. Burası bir vakıf. Devletin bir kuruluşu değil ki. ‘Size lazım olan hizmeti, sizin dilediğiniz kalitede vermeyeceğim’ diyor. Verenden alacaksınız doğal ki. Ben uçaklarını gördüm, tavukların içinde kümes icra ettiği, hemen hemen yumurtlayacakları, farelerin yuva icra ettiği hale gelmişler. Bunlarla mı bizler yangınlarla savaşım edeceğiz? Siz kendi kurumunuzun değerlerine bakacaksınız, ben hizmet almak istediğim vakit da kaliteli hizmeti vereceğinizi bana gösterirseniz sizden hizmet alırım. Dolayısıyla o uçakların vermiş olduğu hizmetin oldukça daha kalitelisini oldukça daha ucuza, manevra yeteneği yüksek arTHkaçlarla, helikopterlerle, her sene Ziraat Bakanlığı hizmet alım ihalesine menfaat ve alır.

‘Gaye, Türkiye’yi sıska işaret etmek’

Yunus Kılıç, bir sual üstüne, toplumsal medya üstünden global yardım çağrısı yapılmasındaki amacın Türkiye’yi sıska işaret etmek bulunduğunu iddia etti. Bunu yapmak isteyenlerin zafiyetinin bulunduğunu söyleyen Kılıç, şu şekilde devam etti:

Aşık Şenlik der ki; ‘Otomobiliniz çamura battıysa, Tanrı sahibine kudret versin’. Bizim sahibimiz belli, 84 milyon ve bu ulus. Dolayısıyla bizim sahibimiz bunların bildiri verdiği bölgeler değil, Avrupası, Amerikası, PKK’sı, FETÖ’sü değil, bu ulus. Orman yangınları her sene rutin olur. Sadece bu sene havanın kuru olması, iklim şartları, rutubet düşüklüğü ve başka iddiaların da olduğu bir artış var. Her insanın yardımcı olması gerekirken ve ülkeye yararlı olan da bu iken bu tür çağrılarla başka yerlerden medet ummalarının asla hiç kimseye faydası yoktur. Mücadeleye en büyük ziyanı veren de bu çağrılar ve söylemlerdir.

‘Yapılaşmaya Anayasa müsaade etmez’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, yangın yerlerinin yapılaşması niteliğinde ‘beni çiğnemeleri gerekiyor’ şeklindeki ifadesine ait değerlendirmesi de sorulan Kılıç, yangın alanlarında yapılaşma olması bir yana ziraat alanı bulunmasına bile Anayasa’nın müsaade etmediğini altını çizdi.

Kılıç ek olarak, komisyon üyesi tüm milletvekillerinin yangın bölgesine yapacakları ziyaretlere katılmasını umduğunu ve istek ettiğini belirterek, “Şundan dolayı bu her insanın o bölgedeki emek verenlere yapması ihtiyaç duyulan katkının inceleme-araştırma emek vermesi olacak” dedi.