Ağrı Belediye Başkanı Sayan: Erdoğan’dan ilkin bu topraklarda işkence sesleri yükseliyordu

0
20
Savcı Sayan

Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Mollakara köyünde bulunan altın madeninin temel atma törenine Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de katıldı.

Temel atma töreninde konuşan Belediye Başkanı Savcı Sayan, PKK’nın bölgedeki zenginliklerin üzerini örttüğünü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelmesiyle bütün zenginliklerin tekrar gün yüzüne çıkarıldığını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Bu topraklar oldukça çekti. 40 senedir terör örgütü PKK’dan çekiyor. Buradaki gençlerimiz siyah cübbe giyip avukat olacaklarına siyah elbiseler giyip cezaevlerine girdiler. Buradaki ergenler beyaz önlük giyip tabip olacaklarına beyaz kefen giyip mezara girdiler. Bu toprakları kanlarla suladılar. Bu toprakların zenginliklerini yok ettiler. Iyi mi ki petrol yataklarımızı betonlarla kapattılarsa, buradaki zenginliğin, kardeşliğin, buradaki birliğin ve beraberliğin üstüne yabancı güçler, beton döktüler. Altın yataklarının temellerinin atılmış olduğu bu topraklarda altın çıkaran kepçelerin sesleri yükselecek. Fakat Sayın Erdoğan’ın iktidarından ilkin bu topraklarda işkence sesleri yükseliyordu. Bugün Kürtleri oldukça seviyoruz, destekliyoruz diyenlerin bu topraklarda altın yataklarının yerlerinde işkence seslerinin yükseldiğini tamamımız oldukça iyi biliyoruz. Tamamımız bu bölgenin çocuklarıyız. En büyük dağa, gümrük kapısına, İshak Paşa Sarayı’na, Diyadin Kaplıcaları’na, seralara, kanyonlara haiz olan Ağrı, ne yazık ki bugüne dek 81 vilayet içinde 81’inci sırada gelir paylaşımında. Demek ki bölgeye haiz çıkılırsa bu bölgenin zenginlikleri ortaya çıkacaktır. Kim bilir bu topraklardan alınan rezervler başka yerde işletilecekti. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve TMSF Başkanımıza arz ettik ve bugün burada bakanlarımızın katılımıyla büyük bir açılış yaptık. Ağrı Ağrı olalı bu şekilde bir açılış görmedi dostlar”. 

Sayan, laflarına şu şekilde devam etti:

“Bu açılış hepimizin gururu. Cumhurbaşkanımızın bu bölgeye verdiği önemdir. Bu bölgenin 10 sene öncesini Nişantaşı’nda oturanlar bilmeyebilir. Fakat hepimiz ne büyük acılarla bu toprakların yoğrulduğunu tamamımız biliyoruz. Hepimiz boşu beyhude bunca sene zaruret çekmişiz. İşte PKK rezaleti, buradaki gençlerin aklını çelmeleri, insanların terörle korkutulması ve dışardan gelen işadamlarının bu ile yatırım yapmaması. FETÖ döneminde bu topraklar bilerek unutuldu. Bu topraklarda Kürtler dağa çıksın diye işkenceler uygulandı. Sayın Erdoğan ne süre Kürtler gelsin dedi, işte o zamanda darbe meydana getirmeye başladılar. Bizler onların oyunlarına alıştık fakat, el birliğiyle bu coğrafyanın insanları olarak karşı çıktık. Birinci amacımız terör olmalı. Teröre yeter diyeceğiz. Yeter çocuklarımızı aldığınız, evlatlarımızın kanı üstünden bürokrasi yapmış olduğunuz. ABD’nın uşağı oluyorsunuz. Bizler yeter artık demezsek bu altın yataklarının hiç bir faydası yok dostlar. Tüm bu tarz şeyleri birlikte başaracağız. Ben bugün oldukça mutluyum. Ağrı’da altın bulunup Türkiye’nin ekonomisine katkı yapılması Erdoğan’ın döneminde oldu. İşte Kürtleri sevmek budur”.