Afganistan’daki göçe karşı ‘çözüm’ yüksek duvar

0
26
yüksek duvar

Afganistan’daki göçe karşı ülkeler ‘çözüm’ olarak duvar örmeyi seçti. Türkiye, İran sınırına 242, Yunanistan ise Türkiye sınırına 40 kilometrelik duvar ördü.

Kırbıyık, Jandarma TEM Daire Başkanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan ile Türkiye-İran sınırında inşa edilen emniyet duvarı ve hendek emek harcamaları ile İl Göç İdaresi’nin faaliyetlerini incelemek amacıyla Van’a geldi. Kırbıyık, bu sene şu ana kadar 280 bin 374 göçmenin ülkeye giriş meydana getirmeye çalışırken önlendiğini beyan etti.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Kırbıyık halihazırda planlanan 242 kilometre emniyet duvarının olduğunu, bunun 156,5 kilometrelik kısmının tamamlandığını aktardı. Sınırdaki dört ilden Iğdır’da 54 kilometre sınırın tamamında duvar imalatının tamamlandığını, emniyet duvarı olmayan kısmın kalmadığını kaydeden Kırbıyık, şu detayları verdi:

“Ağrı’da 84 kilometrelik sınırımız var. 82 kilometresinde emniyet duvarı imalatı tamamlandı. Bu yıldan itibaren ağırlık verdiğimiz ilimiz Van. 64 kilometrelik bir emek harcama başlattık. Kalan kısmalarla alakalı olarak Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatları doğrultusunda süratli bir emek harcama yürütüyoruz. Hakkari ilimizde organik engeller var. Risk gördüğümüz 40 kilometrelik bir alanda duvar yapılması planlandı. Burada da 16 kilometrelik kısım tamamlandı.”

40 KİLOMETRELİK DUVAR

Yunanistan muhacir akınına karşı Türkiye sınırına 40 kilometrelik duvar ördü. Yunanistan Müdafaa Bakanı Nikolaos Panagiotopulos, sınır bölgesine ziyarette bulunmuş oldu. inşa edilen çelik duvar ile elektronik gözetleme sistemini inceledi. “Afganistan krizi muhacir akınları için imkan yaratıyor” diyen Yunan Bakan, “Ihtimaller içinde etkiye karşı eylemsiz bir halde bekleyemeyiz” benzer biçimde konuştu.

Yunanistan’da 2015’ten bu yana ortalama 60 bin muhacir kalıyor. Atina yönetimi, son aylarda muhacir kamplarını çitle çevirerek kara ve deniz yöntemiyle sınır devriyelerini yoğunlaştırmıştı.

SARAY BİLGİ VERMİYOR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Kurtarılışı Açıkel’in, göçmenler için Avrupa Donanması’nden alınan fonlar ile alakalı sorularına; “Mülteci Mali İmkan Fonu, AB tarafınca belirlenen projeler kapsamında projelerde belirlenen prensip ve kurallara nazaran kullandırılmaktadır” cevabını verdi. Açıkel, yanıtı; “Saray ısrarla informasyon vermekten kaçınıyor” açıklaması ile değerlendirdi.

Açıkel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği sual önergesinde; şu sorulara cevap aradı:

• “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, öteki devletlerden yahut Avrupa Donanması’nden Suriyeli mülteciler için fon, yardım, kredi almakta mıdır, alınıyorsa 2011 yılından bugüne dek Suriyeli mülteciler için alınan bağışlama, yardım yahut fonların süreleri ve toplam bedeli nelerdir?

• Suriyelilerin günlük gereksinimlerini karşıladığı söylenen fonlar iyi mi dağıtılmaktadır? Suriyeli sığınmacılara nakdi yardım yapılmakta mıdır?”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Ülkemizdeki Suriyelilerin gereksinimlerinde kullanılmak suretiyle 2016 senesinde Avrupa Donanması ile sağlanan mutabakat çerçevesinde Mülteci Mali İmkan Fonu (FRIT) mekanizması kurulmuştur. Bu fon, AB tarafınca belirlenen projeler kapsamında projelerde belirlenen prensip ve kurallara nazaran kullandırılmaktadır” yanıtı verdi.