AB’den Sırbistan’a göçmenlere yardımcı hikayesinde 2.5 milyon euro’sevinç yardım

0
28
Sırbistan bayrağı

Sırbistan’ın başkenti Belgrad‘a resmi ziyarette bulunan AB Komisyonu‘nun iç işlerinden görevli üyesi Ylva Johansson, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafınca kabul edildi.

Vucic, meydana getirdiği açıklamada, AB’nin Sırbistan’a muhacir krizinde 11 milyon euro yardımcı sağladığını dile getirerek, “Sırbistan, bu yıl 38 bin 226 göçmenin yasa dışı geçişini engelledi. Bilhassa Bulgaristan ve Şimal Makedonya’dan fazlaca fazla gelen var” dedi.

Sırbistan’daki muhacir merkezlerinde 3 bin 977 bireyin kaldığını söyleyen Vucic, ülkesinin göçmenlere daima misafirperver yaklaştığını kaydetti.

Johansson da Sırbistan ile göçmenlere yardım hikayesinde 2.5 milyon euro ücretinde bir antak kalma imzalandığını dile getirerek, “Sırbistan, muhacir krizinin en başından beri emin bir ortak bulunduğunu gösterdi. Göç, hiç bir ülkenin tek başına kaldıramayacağı bir şeydir” diye konuştu.

Sırbistan-Bulgaristan sınırını da yarın ziyaret edeceğini belirten Johansson, Sırbistan’ın AB üyelik sürecindeki sorumluluklarını yerine getirmeye devam etmesi icap ettiğini altını çizdi.

AB’nin Sırbistan’a meydana getirdiği desteğe ilişik antak kalma Sırbistan Avrupa Entegrasyon Bakanı Jadranka Joksimovic, AB’nin Sırbistan Delegasyon Şefi Sem Fabrici ile Internasyonal Göç Örgütü (IOM) Sırbistan Temsilcisi Lidija Markovic içinde imzalandı.