ABD Başkanlık seçimleri: Oy verme işlemi devam ediyor

0
132
ABD başkanlık seçim

ABD’de, Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ile Demokratların adayı Joe Biden’ın yarıştığı 59. başkanlık seçiminde oyların sayımına devam ediliyor.

Yayınlanan anketlerin aksine, Trump ile Biden’ın başa baş götürdüğü seçim yarışında, resmi olmayan sonuçlara göre kritik eyalet Florida’da da Trump’ın zafer ilan etmesi bekleniyor.

Trump ayrıca, Texas’ta 38 delege kazanarak, toplam delege sayısını 212’ye çıkardı. Biden ise 223 delegeye sahip.

Öte yandan, son verilere göre Biden 65.156.372, Trump ise 63.374.244 oy almış durumda.

‘Kazanmak için doğru yolda ilerliyoruz’

Joe Biden oyların sayımı devam ederken yaptığı konuşmasında “Bence bu seçimi kazanmak için doğru yolda ilerliyoruz” dedi ve “Trump kendini seçimi kazanmış ilan edebilir diye söylemiştik, ancak biz Trump’ın değil, halkın sonuçlarını alacağız, lütfen inancınızı kaybetmeyin, bu seçimi kazanacağız” ifadelerini kullandı.

‘Seçimi çalmaya çalışıyorlar’

Seçimi önde götürdüklerini söyleyen Trump da, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda demokratların ‘seçimi çalmaya çalıştıklarını’ iddia ederek “Bu gece konuşma yapıyor olacağım. Büyük bir zafer. Öndeyiz ama seçimi çalmaya çalışıyorlar, bunu yapmalarına asla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

​Twitter da, Trump’ın paylaşımını “Bir seçime ya da başka bir toplumsal sürece katılma konusunda yanlış yönlendiriyor olabilir” notuyla etikletledi.

​Öte yandan, Trump’ın kısa süre içerisinde Beyaz Saray’da bir konuşma yapması bekleniyor.