AB Liderler Zirvesi: Türkiye’den Suriyeli mülteciler için finansman teklifi istendi

0
30
AB Liderler Zirvesi

Avrupa Donanması liderleri, AB Komisyonundan Türkiye ve bölgedeki öteki ülkelerde bulunan Suriyeli mülteciler için sağlanacak finansmanla alakalı resmi teklifi gecikmeksizin sunmasını istedi. Bildiride ek olarak bizim ülkemizde hukukun üstünlüğü ve temel haklarla alakalı gelişmelerin kaygı deposu olduğu kaydedildi.

AB Zirvesi devam ederken Türkiye ile alakalı görüşmelerin tamamlanmasının peşinden doruk bildirisinin Türkiye ile alakalı kısmı kamuoyuyla paylaşıldı.

AB Konseyi’nin Şark Akdeniz’deki durumu ve AB-Türkiye ilişkilerini yine görüştüğüne dikkat çekilen bildiride, Şark Akdeniz’de emin ve istikrarlı bir çevrenin, Türkiye ile karşılıklı yararlı ve iş birliğini geliştiren ilişkilerin, AB’nin stratejik çıkarına olduğu vurgulandı.

Bildiride, Şark Akdeniz’de gerginliğin düşmesinin pozitif karşılandığı ve bunun sürdürülmesi gerektiği anlatım edildi.

AB’nin Türkiye ile aşamalı, orantılı ve geri dönülebilir halde ortak çıkarları içeren pek oldukça alanda iş birliğini arttırmaya hazır olduğuna işaret edilen bildiride, AB liderlerinin AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliğinin güncellenmesine yönelik yetkilendirme için teknik çalışmaların başlamasını not etmiş olduğu açıklandı.

GÜMRÜK BİRLİĞİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Gümrük Birliğinin güncellenmesine yönelik yetkilendirmenin, AB Konseyi’nde ilave yönlendirme ile kabul edilebileceği dile getirilen bildiride, mevcut Gümrük Birliğinin uygulanmasında yaşanmış olan sıkıntıların giderilmesi ve bunun AB üyesi tüm ülkelere faal halde uygulanması gerektiği kaydedildi.

Bildiride, AB liderlerinin göç, sıhhat, iklim, terörle savaşım ve yöresel meseleler benzer biçimde karşılıklı çıkara dayalı mevzularda Türkiye ile yüksek düzeyli diyalog hazırlıklarını not etmiş olduğu vurgulandı.

‘HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ VE TEMEL HAKLARLA İLGİLİ GELİŞMELERİN ENDİŞE KAYNAĞI’

Bildiride, “AB Konseyi, AB Komisyonuna Türkiye, Ürdün, Lübnan ve bölgenin öteki bölümlerindeki Suriyeli sığınmacılar ve ev sahibi topluluklara sağlanacak finansmanın devamı için resmi teklifi gecikmeksizin sunması çağrısını yapmaktadır.” denildi.

Kıbrıs mevzusundaki çözümün siyasal eşitliğe dayalı iki toplumlu, iki bölgeli federasyon temelinde sağlanabileceği yönündeki AB tezine dikkat çekilen bildiride, AB liderlerinin kapalı Maraş’ın statüsünün önemine vurgu icra ettiği, BM Emniyet Konseyi kararlarının uygulanması için çağrıda bulunmuş olduğu anlatım edildi.

AB Konseyi, İsviçre’nin Cenevre kentinde meydana getirilen Kıbrıs temalı görüşmelerin, resmi müzakerelerin başlamasını sağlamamasından keder duyulduğunu, AB’nin dönemi desteklemede etken rol oynamayı sürdüreceğini kaydetti.

bizim ülkemizde hukukun üstünlüğü ve temel haklarla alakalı gelişmelerin kaygı deposu olduğu kaydedilen bildiride, siyasal partilerin, insan hakları savunucularının ve medyanın hedef alındığı ileri sürülerek, bunların demokrasi, hukukun üstünlüğü ve hanımefendi haklarında gerilemeye niçin olduğu ifadelerine işaret edildi.

Bildiride, “AB Konseyi, yöresel sulh ve istikrarda Türkiye ve AB’nin ortak çıkarları doğrultusunda Türkiye ve bütün aktörlerin yöresel krizlerin çözümüne pozitif katkı yapmasını beklemektedir” değerlendirmesinde bulunulmuş oldu.