AB Komisyonu’ndan Macaristan ve Polonya’ya ‘demokratik standartlara uyma’ çağrısı

0
25
AB Komisyonu

Jourova, AB Genel İşler Konseyi‘nin Lüksemburg‘daki toplantısından sonrasında düzenlenen basın toplantısında, Macaristan‘ın geçen hafta biri olan ve 18 yaşından küçükleri eşcinselliğe ve cinsiyet değişikliğine teşvik etmeyi yasaklayan yasaya değinerek, anlatım özgürlüğünün korunması icap ettiğini, hiç kimseye eşeysel eğiliminden ötürü ayrımcılık yapılamayacağını belirtti.

Jourova, “AB Komisyonu, şu anda bunun AB yasalarını ihlal edip etmediğini inceliyor ve değerlendiriyor” dedi.

‘Anlamlı bir gayret göremiyoruz’

Macaristan’da birçok alanda demokratik standartlarda gerileme bulunduğunu söyleyen Jourova, “AB anlaşmalarında belirtilen Avrupa değerlerinde ortak bir zemin bulmak için Macaristan makamlarından anlamlı bir gayret göremiyoruz” ifadesini kullandı.

Polonya’da da hukukun üstünlüğü alanındaki gelişmelerden de kaygı duyduklarını anlatım eden Jourova, hüküm üstünde yürütmenin artan tesirini gördüklerini dile getirdi. Jourova, “Diyalog oluşturmak yerine daha çok zıtlaşmaya yönelik adıma tanık oluyoruz” diye konuştu.

AB Komisyonunun Polonya ve Macaristan ile zıtlaşma ve ihtilaf yerine devamlı diyaloğu ve iş birliğini tercih ettiğini vurgulayan Jourova, “Sadece gerektiği durumda elimizdeki bütün araçları kullanmaya da hazırız” dedi.

AB üyeleri Macaristan ve Polonya, hukukun üstünlüğü, basın özgürlüğü, hüküm bağımsızlığı şeklinde konulardaki uygulamaları sebebiyle son yıllarda Birlik içerisinde eleştiriliyor.

En son Macaristan’da geçen hafta biri olan yasa münakaşa mevzusu olmuştu. Macaristan Milli Meclisinden geçen yasaya gore okullarda 18 yaş altındaki kişilere, eşcinselliğe ve cinsiyet değişikliğine teşvik eden herhangi bir içeriğin vizyonu yasaklanmıştı. Yasaya gore ek olarak tv kanalları da bu tür içeriklere haiz film ve programların izlenmesini 18 yaşın üstündeki kişilere önerebilecek.

AB üyesi 13 ülke Belçika, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, İspanya, İsveç ve Letonya da Macaristan’daki yasayı kınayan ortak beyanname yayınlamıştı.