AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, İtalya’nın ‘Milli Toparlanma Planı’nı başlattı

0
45
Von der Leyen

Başkent Roma’daki zamanı Cinecbitta beyaz perde stüdyolarında düzenlenen basın toplantısında Draghi, “Ülkemiz için gurur günü. AB Komisyonu Başkanı’nın ziyareti İtalyan planını başlatıyor. Ülkemizin büyümesini, daha adil, daha rekabetçi ve daha sürdürülebilir kılmaya yönelik bir plan geliştirdik” dedi.

Draghi, 191,5 milyar euro’sevinç kaynağa yönelik geliştirilen planın İtalya’yı harekete geçireceğine işaret ederek, “Bunun, İtalyan ekonomisinin toparlanmasının şafağı bulunduğunu temenni ediyorum” diye konuştu.

‘Sıkı emek harcama gerektirecek bir son zamanların başlangıcı’

Mario Draghi, tüm İtalyanların ve hükümet olarak kendilerinin, AB üyesi öteki ülkelerdeki insanların vergilerinden gelen bu deposu iyi kullanmaları icap ettiğini, bu mevzuda mühim bir sorumlulukları bulunduğunu dile getirdi.

Von der Leyen de İtalya’ya yönelik 191.5 milyar euro’sevinç fonun önümüzdeki haftalarda İtalya’ya ulaşmaya başlayacağını belirterek, “Bu ortak yolculuğun sonu değil aksine sıkı emek harcama gerektirecek bir son zamanların başlangıcı. Ben ve Komisyonum, İtalya’nın yanında olacak” ifadesini kullandı.

“Bu hayatta bir defa olabilecek bir fırsat. Her şeyi düzene koyup yine adım atmak için bir fırsat” diyen Von der Leyen, İtalya’nın bir takım rekabetçi düzeltim ile finans ve hüküm alanında bilhassa davaların süresini kısaltmaya yönelik reformlar yapması icap ettiğini açıkladı.

İtalya, AB’nin üye ülkeler için öngördüğü toplam 750 milyar avroluk fondan 191.5 milyar ile ‘aslan oranı’nı alacak.