AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen: Gümrük Donanması’nin güncellenmesi hikayesinde görüşmeler tekrar başladı

0
25
Ursula von der Leyen

Von der LeyenAB Liderler Zirvesi‘nin peşinden düzenlenen ortak basın toplantısında, Rusya hikayesinde oldukca bereketli görüşmeler yaptıklarını belirterek “Sınırlayıcı önlemler bakımından oldukça muhtelif seçenekleri değerlendirdik ve Rus sivil toplumuyla ilişki kurmanın, değerlerimizi ve temel haklarımızı desteklemenin önemine değindik” dedi.

Komisyon Başkanı von der Leyen, “Rusya, AB’yi hedef aldığında geri itmeye, insan haklarını ihlal ettiğinde buna karşı durmaya, çıkarlarımıza zarar verdiğinde Rusya’yı sınırlamaya karar verdik” diye konuştu.

AB’nin Rusya’nın en büyük ekonomik ortağı bulunduğunu, dolayısıyla ekonomisi petrol ve organik gaza dayalı Moskova yönetiminin, Birliğe gerekseme duyduğunu anımsatan von der Leyen, enerji alanında da yenilenebilir kaynaklara önem vererek Rusya’ya bağımlılığı azaltacaklarını belirtti.

Von der Leyen, böylelikle Rusya ile girilecek diyaloglarda AB’nin elinin kuvvetli olmaya devam edeceğine işaret ederek “Çıkarımız bunu gerektirdiğinde Rusya ile ilişki kuracağız.” ifadesini kullandı.

‘Kıbrıs’ta iki devletli çözümü hiç kabul etmeyeceğiz’

Kıbrıs meselesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz’da Şimal Kıbrıs’a düzenlemesi planlanan ziyaretle alakalı bir suali yanıtlayan von der Leyen, Erdoğan ile 21 Haziran’da telefon görüşmesi yaptığını söylemiş oldu.

Bunun, AB için oldukça duyarlı bir mevzu bulunduğunu vurgulayan von der Leyen, Erdoğan’ın Şimal Kıbrıs ziyaretinin iyi mi geçtiğini yakından izleyeceklerini dile getirdi.

Von der Leyen, “AB olarak (Kıbrıs’ta) iki devletli bir çözümü hiç kabul etmeyeceğiz. Bu bildiri gönderildi. Sayın Cumhurbaşkanı’na bizzat kendim söyledim. Şimdi pozitif bir sinyal gönderme sonucu kendisine kalmış durumda.” dedi.

Türkiye ile mart ayından bu yana bilhassa tecim ve Suriyeliler hikayelerinde çalıştıklarına dikkati çeken von der Leyen, Türkiye’nin tecim hikayesinde menşe şahadetnamesi benzer biçimde unsurlar hakkındaki adımlar attığını söyledi ve Türkiye’nin bu alanda daha fazlasını yapması icap ettiğini açıkladı.

Gümrük Donanması’nin güncellenmesi

Von der Leyen, “Bizim tarafımızda Gümrük Donanması’nin güncellenmesi müzakerelerine yetki verilmesine ilişik görüşmeler Konsey’de tekrar başladı fakat daha yapılması ihtiyaç duyulan oldukça iş var” diye konuştu.

AB’nin salgının ekonomik etkilerine karşı hazırladığı toplam 750 milyar avroluk kurtarma programının hayata geçirildiğine işaret eden von der Leyen, 24 üye ülkenin programdan yararlanmak için lüzumlu masraf planlarını hazırladıklarını ve 12 ülke planının AB Komisyonu tarafınca onaylandığını söylemiş oldu.

Von der Leyen, AB ve üye ülkelerin salgına karşı toplam 3 trilyon avroya yakın likidite desteği sağladıklarına dikkati çekti.

Macaristan’daki eşcinsellikle alakalı yasa

Zirvede tartışılan; Macaristan’da 18 yaşından küçükleri eşcinselliğe teşvik etmeyi yasaklamak için çıkarılan ama birçok AB üyesinin tepkisiyle karşılaşan yasaya ilişik de von der Leyen, Macaristan’da 10 milyon kadar insanoğlunun yaşadığını ve bu ülkenin AB üyesi olarak kalması için iyi sebepler olduğuna inandığını belirtti. Von der Leyen, “Bu yasa, açıkça ve kararlı olarak ayrımcıdır. Buna karşı durmak için harekete geçeceğiz” değerlendirmesini yapmış oldu.

Rusya ile ilişkiler

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de AB, Rusya tarafınca her hedef alındığında veya provoke edildiğinde yanıt vermek yerine, kuvvetli şekilde reaksiyon vererek AB’nin değerlerini ve çıkarlarını korumayı amaçladıklarını altını çizdi.

AB liderlerinin Rusya ile iklim, etraf, esenlik ve muayyen emniyet hikayelerinde iş donanması yapabileceklerini değerlendirdiğini aktaran Michel, bir tek söylem değil, fiil bazında da harekete geçeceklerini ve Şark Avrupa ortaklığını güçlendirmeye eğileceklerini açıkladı.

Michel, Rusya ile kurulacak herhangi bir diyaloğun zayıflık değil, güç göstergesi olacağına dikkati çekti.

AB Konseyi Başkanı Michel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile kısa sürede bir doruk düzenleneceği iddialarını yalan olduğunu beyan etti.

Macaristan’daki eş cinsellikle alakalı yasaya ilişik ise Michel, temel hakların AB projesinin kalbini oluşturduğunu hatırlatarak mevzubahis ülkeye karşı alınacak tedbirlerle alakalı, “Mühim olan, AB yasasının ve değerlerinin üstünlüğünü teyit etmiş olmamızdır” dedi.