AB, göçmenler için Türkiye’ye geliyor

0
26
AB, göçmenler

Avrupa Donanması(AB) ve Belarus içinde muhacir krizindeki gelişmeler sürüyor. Türkiye’nin de adının geçmiş olduğu muhacir tartışmasının peşinden Litvanya Başbakanı Ingrida Simontyne, AB’den bir heyetin Türkiye’ye geleceğini duyurdu. Simontyne’nin peşinden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da dün icra ettiği açıklamada, Litvanya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyetin mülteciler konusunu görüşmek suretiyle Türkiye’yi ziyaret edeceğini söylemiş oldu.

Geçen ay Yunanistan’dan Litvanya’ya uçan Ryanair uçağını Minsk’te indirip uçakta bulunan sağcı muhalif Roman Protasevich’i gözaltına alan Belarus’a yaptırım kozunu kullanan AB, yeni bir muhacir dalgasıyla yüz yüze. AB’nin yaptırım kararları karşısında Belarus yönetimi, “sınırlarımızı açarız” dedi, ülkenin sınır komşusu AB ülkeleri reaksiyon gösterdi. Litvanya Başbakanı Simonyte Belarus’un sığınmacı planının detaylarını paylaşmış olduğu basın açıklamasında, Türkiye ile alakalı de iddialarda bulunmuş oldu. Mevzubahis güzergahın ana hattının Irak’ın başkenti Bağdat ile Belarus’un başkenti Minsk içinde bulunduğunu, sadece İstanbul’dan kalkan uçaklarda da göçmenler olduğunu dile getirdi. Belarus’un dışarıdan gelen göçmenleri yasa dışı yollarla Litvanya’ya geçirdiğini iddia ederek, bu geçişleri boşlamak amacıyla sınır hattına duvar örüleceğini ve emniyet güçleri yerleştirileceğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Belaruslu sığınmacılar mevzusuna ilişik, “Hepimiz desteğimizi genişletmeye ve uzmanlığımızı katkı olarak sunmaya hazırız. Türkiye dünyada en çok mülteciye ev sahipliği meydana getiren ülke, bu deneyimi Litvanya ve bölgedeki öteki ülkelerle paylaşırız. Litvanya ile bu mevzuda çalışmaya hazırız” dedi. Bakan Çavuşoğlu, “Afganistan’dan gelebilecek mültecilerle alakalı AB ile daha yakın bir işbirliğine ihtiyacımız var. Bu problemi kaynak ülke ile sökmek gerek, Afganistan’daki ekonomik kalkınmayı destekleyebiliriz” dedi. Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, Çavuşoğlu’ndan Belarus’tan Litvanya’ya gelen mülteciler hikayesinde Türkiye’den yardım istediğini açıklamıştı.