9 anketin ortalaması: AKP ve MHP’nin oy oranları eriyor

0
41
Recep Tayyip Erdoğan Devlet Bahçeli

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, Eylül ayından bu yana yayınlanan 9 anketin ortalamasını değerlendirdi. Buna göre, kararsızlar dağıtılınca AKP 4 puan kaybederken MHP baraj altında kalıyor. Kararsızlar dağıtıldığında toplamda 52,5 oy alan muhalefet blokunun, 47,5 alan iktidar blokunu geçtiği görülüyor.

Özkiraz, Avrasya Araştırma’nın YouTube sayfasından yayınladığı videoda Eylül ayından bu yana yayınlanan 9 anketin ortalamasını değerlendirdi. İçlerinde iktidar yanlısı şirketlerin de olduğu 7 anket firmasının toplam 9 anketinin ortalamasında kararsızlar dağıtılınca AKP 4 puan kaybederken MHP baraj altında kalıyor. Millet İttifakı’nda yer alan partilerin oy oranlarının ise yükseldiği görüldü.

İTTİFAKLARDA DURUM

9 anketin ortalamasının kararsızlar dağıtıldığında ittifaklara olan yansıması ise Cumhur İttifakı 47,5 oy, Millet İttifakı 37,4 oy olarak hesaplandı. İttifaklarda yer almayan HDP’nin oyu 10,83 iken diğer partilerin oy oranı ise 4,27 olarak ölçüldü.

9 anketin ortalamasının kararsızlar dağıtıldığında toplamda 52,5 oy alan muhalefet blokunun, 47,5 alan iktidar blokunu geçtiği görüldü.