821 çocuğun öldüğü ortaya çıkmıştı: Kanada Parlamentosu’ndan yatılı kilise okullarıyla alakalı imza kampanyası

0
36
Kanada yatılı kilise okulları

Federal Parlamentonun resmi web sitesinde oluşturulan kampanyaya, Kanada vatandaşı olanlar ile ülkede devamlı celse izni bulunan göçmenler katılabiliyor.

Iştirakçilerin şahsi bilgilerini çevrim içi girebildikleri kampanyanın izahat metninde şu değerlendirmelere işaret edildi:

“Kanada’daki yerli topluluklar, eski Kamloops Mesken Okulu’nun sahasında 200’den fazla işaretlenmemiş yerli çocuk mezarının bulunmasının yasını tutuyor. Yerli topluluklar içinde, yatılı okullardan eve dönmeyen birçok çocuğun, bu keşfin daha da kuvvetlendirdiği ve belgelediği eski mülklere gömüldüğü iyi malum bir gerçektir. Yerli liderler, Kanada’daki bütün eski yatılı okulların alanlarında artık göz ardı edilemeyecek başka işaretlenmemiş mezarlar olduğuna inanıyor.

Yatılı okul sistemi yalnızca Kanada tarihinde karanlık bir bölüm olmakla kalmıyor, bununla beraber kurbanları, onların soyundan gelenler ve bir tüm olarak camia üstünde yankı uyandırmaya devam ediyor.”

‘Yerli topluluklar yitik çocuklarına ne işe yaradığını bilmeyi hak ediyor’

Ülke genelinde geçmişte 139 yatılı kilise mektebinin etkinlik gösterdiği hatırlatılan kampanya açıklamasında, “Yerli topluluklar yitik çocuklarına ne işe yaradığını bilmeyi hak ediyor. 139 eski yatılı okul mülkünden bir tek birinde 200’den fazla ceset var ise, bütün Kanada’da kaç binlerce yerli çocuğun gömülü bulunduğunu ve her çocuğun mühim bulunduğunu hayal etmeye başlayabiliriz.” denildi.

Kanada hükümetinden acilen harekete geçilmesi istenen metinde, “Aşağıda imzası bulunan biz, Kanada vatandaşları yahut mukimleri olarak, Kanada hükümetini aşağıdakileri yaparak hemen harekete geçmeye çağırıyoruz” ifadesine yer verilerek şu istekler sıralandı:

“Bütün yatılı okullardaki ölümler ve defin alanları ile alakalı bütün belgeler yayınlanmalı ve kiliseler ile öteki hükümetler de aynı şeyi meydana getirmeye zorlanmalı. Bütün okullardaki taranacak yerlerin aranması yapılana kadar bu yatılı okulların arazilerinin güvenliği sağlanmalı.”

Parlamentonun web sitesinin ‘https://petitions.ourcommons.ca/en/Petition/Sign/e-3484’ linkinde bulunan imza kampanyası, 1 Ekim 2021’e kadar devam edecek.