7’den 70’e her gün yoksullaşıyoruz

0
25
yoksulluk

Amaçlarından biri yoksullukla savaşım olan Birleşmiş Milletler (BM), küresel yoksulluğun azaltılması ve dünya genelinde yoksulluğa dikkat çekmek amacıyla 22 Aralık 1992 tarihinde 17 Ekim’i Dünya Yoksullukla Savaşım günü duyuru etti.
Türkiye bu sene Yoksullukla Savaşım Günü’ne gelişmemiş oldukca sayıda ülke ile beraber koronavirüs salgınından almış olduğu darbeler ve ekonomik felaket eşliğinde giriyor. Döviz kuru ve enflasyon karşısında eriyen maaşlar, geçim derdinde olan yurttaşları alternatif gelir modellerine itti. Vatandaşların mühim bir kısmı, akşam pazarlarında kalan malzemeleri biriktirerek evlerine yemek götürmeye başlarken oldukca sayıda aile de toplumsal yardımların artırılması için devletin kapısını çaldı.

Resmi veriler, ülkenin günden güne yoksullaştığını doğrular özellikte sonuçlar ortaya çıkarıyor. En son Dünya Bankası tarafınca piyasaya çıkan verilere gore, fakir yurttaş sayısı 3 milyon 200 bin benlik artışla 10 milyon 171 bin kişiye terfi etti. Fukara sayısı 2019’da 1 milyon 481 bin fert, 2020’de 1 milyon 751 bin fert arttı.

EN SEFİL AVRUPA ÜLKESİ

Dünya Sefalet Endeksi verilerine gore ise Türkiye, Avrupa ülkeleri içinde ilk sırada yer aldı. İşsizlik, enflasyon, ürem ve ulusal gelir benzer biçimde göstergelerin esas alınarak hesaplandığı Dünya Sefalet Endeksi’nde Türkiye, toplam 156 ülke içerisinden 21’nci sırada yer aldı.

Zaruret sorununa karşı en savunmasız kesim olan çocuklar, AKP döneminde yaşının oldukca üstünde sorumluluklar alıyor. Birçoğu “erkenden büyümek” zorunda kalan çocuklar, yoksulluğu derinden hissediyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü verilerine gore Başkanlık Sistemi’ne resmen geçilen 2018’den itibaren, zaruret en oldukca evlatları etkilemeye başladı. Verilere gore, Türkiye’de her dört çocuktan biri “fakir.”

1 MİLYON ÇOCUK İŞÇİ

TÜİK tarafınca piyasaya çıkan veriler de yoksulluğun Türkiye’deki can yakıcılığını ortaya koydu. Çocuk işçiliğinin geldiği boyutu gözler önüne seren verilere gore, bir işte çalışan 5-17 yaş grubu çocuk sayısı 1 milyon olarak kayıtlara geçti. Çalışmak zorunda olan evlatların yüzde 80’ini, 15-17 yaş grubuna mensup 774 bin çocuk oluşturdu. Ek olarak Türkiye’de sayısı 3 milyon 649 bin olan 15-17 yaş grubundaki her 100 çocuktan 20’si çalışmak zorunda. Ankara İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin tutanağına gore ise her sene minimum 70 çocuk iş cinayetlerine kurban gidiyor.

İŞSİZ ANNE BABALAR

Anne, babası yahut evi geçindirmekle mükellef anne babası işi olmayan olan çocuk sayısı son yıllara gore yüzde 19 arttı. 2012 senesinde aileye bakmakla mükellef anne babası işi olmayan olan çocuk sayısı 1 milyon 210 bin iken, verilerin son olarak açıklanmış olduğu 2018’de bu rakam 1 milyon 434 bine terfi etti. Uzmanlar, 2020 ve 2021’de bu sayıya minimum 600 bin çocuğun daha eklendiği görüşünde.

MAMA ALAMIYORLAR

Ülkedeki zaruret ve ebeveynlerin işsizliği, bebeklerin beslenme düzenini bile bozdu. Mama parası bulamayan ailelerin, bebeklerine daha ucuz olan muhtelif besin takviyeleri vermek zorunda kaldıkları da kamuoyunun gündemine geldi.