“4 milyon 274 bin KOBİ’nin bankaya borcu var. 286 bin KOBİ yasal takipte”

0
17
para

Ufak ve orta büyüklükteki işletmelerin bankalara olan kredi borcunun 55,2 milyar lira daha artarak 961,2 milyar liraya yükseldiğini aktaran CHP’li Mebus Burhanettin Bulut borcunu ödeyemeyen 286 bin KOBİ’nin bankalar tarafınca yasal takibe alındığını söylemiş oldu.

Burhanettin Bulut, KOBİ’lerin içerisinde bulunmuş olduğu ekonomik krize ilişik izahat yapmış oldu. Bulut, KOBİ’lerin bankalara olan kredi borcunun, bu senenin ilk yedi aylık döneminde 55,2 milyar lira daha artarak 961,2 milyar liraya kadar yükseldiğini beyan etti.

‘HER KESİM BORÇ İÇİNDE HAYATINI İDAME ETTİRMEYE ÇALIŞIYOR’

Bankalara borcu olan KOBİ sayısını 4 milyon 274 bin olarak açıklayan Burhanettin Bulut, borcunu ödeyemeyen 286 bin KOBİ’nin bankalar tarafınca yasal takibe alındığını bildirdi.

İktidarın açıklamış olduğu gelişme rakamlarının “masal bulunduğunu” söyleyen Bulut, esnafından çiftçisine, emekçisinden emeklisine her kesimin borç içerisinde yaşamını geçinmek ettirmeye çalıştığını söylemiş oldu.

‘YURTTAŞLARIN BANKALARA VE ŞİRKETLERE OLAN BORCU 938,4 MİLYAR LİRAYA YÜKSELDİ’

Yurttaşların bankalara ve finansman şirketlerine olan borcunun bu senenin ilk 8 ayında 938,4 milyar liraya yükseldiğini anlatım eden Bulut, “Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafınca icraya verilen takipteki borçları, 15 milyar lirası tüketici kredilerinden, 5,5 milyar lirası da kredi kartlarından olmak suretiyle toplam 20,5 milyar lira düzeyinde bulunuyor” diye konuştu.

‘İKTİDAR VATANDAŞIN CÜZDANINA YÜK’

İktidarın TÜİK vasıtasıyla rakamlarla oynayarak güllük gülistanlık bir tablo çizdiğini kaydeden Bulut, mutfakta yurttaşın tenceresinin kaynamadığını, kredi ile ayakta durmaya çalışan esnafın borçlarını, kredilerini ödeyemediğini söylemiş oldu. Her gün gelen zamların vatandaşın belini büktüğünü kaydeden Bulut, “Iktisat çok kötü durumda. İktidar, milletin cüzdanına, sırtına bir yüktür” dedi.