4. hüküm paketinde cinsi kötüye kullanma şeklinde suçlar için ‘somut kanıt’ şartı aranması münakaşa yarattı

0
47
yargı

İstanbul Bayan Kuruluşları Donanması Koordinatörü ve İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Nazan Moroğlu, bilhassa evlatların cinsi istismarında makul kuşku yerine somut kanıt, imaj ve ses kaydı aranması halinde bu tatbik, kötüye kullanma edenin korunması anlamına geleceğini söylemiş oldu. Moroğlu, “Hüküm reformunun odağında insan hakları ve hukukun üstünlüğü olmadıkça, hanıma yönelik sertlik ve çocuğun cinsi istismarı suçları görmezden gelinmesine, suçluların aklanmasına yol açacaktır” dedi.

‘Cinsi suçlardan herhangi bir tutuklama yapılması olanaksız hale gelecek’

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’nin haberine bakılırsa, Eşitlik İçin Bayan Platformu (EŞİK) sözcülerinden Avukat Hülya Gülbahar, “Katolog suçlar içerisinde kaçakçılık, insan ticareti, katliam, hem de çocuk cinsi istismarı, saldırı ve cinsi hücum suçları da var. Bu kanun değişikliği ile artık bayan yahut ufaklıklara yönelik cinsi suçlardan herhangi bir tutuklama yapılması olanaksız hale gelecek. Tutuklamada imaj, ses kaydı vb. somut kanıt kriteri aramak aynı biçimde mahkûmiyet açısından da somut kanıt olmadığı takdirde mahkûmiyet verilmemesi kararı doğuracak” dedi.

‘Tanığını bulmak olası değil’

Mor Çatı Bayan Sığınağı Vakfı kurucusu, avukat Canan Arın ise “Daha geçen gün 12 yaşındaki bir çocuğa her insanın gözü önünde hücum eden adamı bıraktılar. Artık ne diyeceğimi bilemiyorum, sözün bittiği yerdeyiz. Saldırı denen vaka dört duvar içinde cereyan eder, hiç bir adam bir hanıma saldırı ederken sahneye çıkıp ‘ey ahali gel beni seyret, ben hanıma saldırı ediyorum’ demez. Onun tanığını bulmak neredeyse olası değildir. Erkekleri saldırı suçundan kurtarmak, korumak, tecavüzü teşvik etmek için yapıyorlar bunu. Bayan cinayetlerinin, şiddetin arttığı dönemde bu madde korkulu. Ümit ederim bigün hukukun uygulanmış olduğu hanımefendilerin insan haklarına hürmet duyulduğu bir ülkeye, hükümete kavuşuruz” dedi.