29 Ekim coşkusu yasak tanımayacak

0
75
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları

İktidar tarafından kısıtlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları memleketin dört bir yanında devam ediyor. 29 Ekim için yapılan açıklamalarda, “Cumhuriyet mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğiz” dendi.

Çok sayıda belediye de bugün konvoylar, sergiler, tiyatro oyunları ve ışık gösterileriyle Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayacağını açıkladı.

KESK Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada, mücadelenin süreceğine vurgu yaptı. Açıklamada, şöyle dendi: “Tam bağımsızlıkçı, eşitlikçi, özgürlükçü, halkçı, laik, barıştan yana, hukuku üstün tutan demokratik bir Cumhuriyet’te yaşamak için mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz.” 29 Ekim’in kısıtlamalara rağmen hijyen kurallarına uyularak kutlanacağını ifade eden CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Cumhuriyet’i savunmak milli egemenliği savunmaktır!” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ise tüm yurttaşları bugün tam saat 19.23’te İstiklal Marşı’nı okumaya davet etti.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, organize edilen Cumhuriyet Doğa Yürüyüşü’nde yüzlerce yurttaşla buluştu.

Çok sayıda belediyenin organize ettiği bazı kutlamalar da şu şekilde:

♦ İSTANBUL: İBB, dört güne yaydığı kutlamalarının bugünkü etabı saat 19.24’te Haliç Kongre Merkezi’nde başlayacak. Haliç Kongre Merkezi’nde Mustafa Kemal hologramına yer verilecek etkinliğin teması ‘Cumhuriyet Atatürk’tür’ olacak.

♦ ŞİŞLİ: Dün ‘Cumhuriyet Bayramı Klasik Otomobil Geçiş Töreni’ ile başlayan kutlamalar, bugün ise müzik gruplarının performanslarıyla devam edecek. Abdi İpekçi Meydanı ise “Benim Cumhuriyetim” sergisine yapılacak.

♦ KADIKÖY: 11.30’da Kalamış Parkı’ndan hareket edecek Klasik Otomobil Konvoyu coşkuyla Kadıköy’ü turlayacak.

♦ ATAŞEHİR: Ataşehir Belediyesi, Genco Erkal ile ‘Cumhuriyet ve Tiyatro’ üzerine saat 13.00’te bir söyleşi gerçekleştirecek. Piyano Sanatçısı Gülsin Onay ile de bugün ‘Cumhuriyet ve Müzik’ konulu etkinlk yapılaca.

♦ İZMİR: İzmir Valiliği’nin kararıyla belediyenin bazı etkinlileri iptal edilirken bugün 3 farklı tiyatro oyunu izleyiciyle buluşacak. Saat 20.30’da Üçkuyular ve Bostanlı sahilinde lazer gösterisi yapılacak.

♦ ANKARA: Belediye Başkanı Mansur Yavaş kutlamalara ilişkin yaptığı açıklamada, “Atatürk’ün bizlere emaneti olan Çubuk 1 Barajı Rekreasyon Alanı ile 42 projemizin açılış, temel atma töreninini evlerinize taşıyacağız” dedi.

♦ SAMSUN: Saat: 17.30’da Atakum Belediyesi önünden Cumhuriyet konvoyu hareket edecek.

♦ ESKİŞEHİR: Belediye sosyal medya hesapları üzerinden ‘Senfoni Orkestrası Cumhuriyet Konseri’ni yayımlayacak.