2021 bütçesine CHP’den şerh: Vitrin değişimi sorunu çözmez

0
21
Plan ve Bütçe Komisyonu

CHP ve HDP 2021 yılı bütçesine vergi yükündeki dağılım adaletsizliği ve dış borçları gerekçe göstererek şerh düştü. “Türkiye hem devlet krizini hem de ekonomik krizi iç içe yaşıyor” denilen CHP şerhinde, vitrin değişikliğinin sorunları çözmeyeceği eleştirisi yer alırken, hukuksuzluklara da dikkat çekildi.

Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri için “paralel yasama” nitelendirmesi yapan CHP ayrıca HDP’li Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğuna karşı şu değerlendirmeleri yaptı:

Yargıyı etkilemeye çalışıyor

“Hukukta reform vaadinin samimiyetsizliğini; partili Cumhurbaşkanı’nın aynı devrede, hukuka aykırı şekilde dört yıldır tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ı ve üç buçuk yıldır tutuklu bulunan Osman Kavala’yı, Anayasa’nın 20., 38. ve 138. maddelerini ihlal etmek suretiyle ısrarla hedef göstermeye devam etmesi ve bir mafya örgütü elebaşısının ana muhalefet partisi liderini ölümle tehdit etmesi karşısında sessiz kalması da göstermektedir. Hukukta reformdan bahseden partili Cumhurbaşkanı, aynı esnada, susması gereken yerde konuşarak ve konuşması gereken yerde de susarak, yargıyı etkilemeye devam etmektedir.”
Şerhte, son 10 yıl içinde kamu mali yönetimi mevzuatı ve kurumlarının tahrip edildiği belirtilerek, Cumhuriyet tarihinde bütçenin ilk kez Hazine ve Maliye Bakanlığı dışında bir kurum tarafından hazırlandığı ve Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı tarafından bütçenin sunulmasının konuların anlaşılmamasına yol açtığı ifade edildi.

Vergi dağılımında adalet yok

AKP hükümetinin 2023 hedefleri ile mevcut durum kıyaslanarak, “2023 yılında Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olması bir yana, ilk 20 ekonominin içinde kalması dahi zor gözükmektedir” denildi. Vergi yükü dağılımındaki adaletsizliğe dikkat çekilerek “2021 yılında 230,8 milyarlık bir vergi harcaması tutarı söz konusudur. Bu vergi gelirlerinin dörtte birine karşılık gelmektedir. Asgari ücretten vergi alınmamasına karşılık vazgeçilen bu gelirlerden bir kısmının tahsil edilmesi yoluna gidilebilir. Unutulmamalıdır ki, eğer bu vergi istisna ve muafiyetlerin hepsi tahsil edilseydi 2021 yılı bütçe açığı -14 milyar lira olacaktı” ifadelerine yer verildi.

HDP’li Komisyon Üyeleri Garo Paylan; Erol Katırcıoğlu ve Necdet İpekyüz, hazırladıkları muhalefet şerhinde ekonominin büyük bir çöküşün eşiğinde olduğu ancak, bütçe teklifinde bunu önlemeye dönük hiçbir önlem alınmadığı vurguladı. “Saray ve AKP-MHP ittifakı tarafından hazırlanan 2021 Merkezi Yönetim Bütçesi Kanun Teklifi bir çöküş ilanıdır” görüşüne yer verilen muhalefet şerhinde, ekonomik krize kapı aralayan Covid-19 pandemisine karşı sadece 100 milyar liralık kaynak ayrıldığı belirtilerek, “Türkiye pandemiye yüksek işsizlik, boşalan kasa ve dağıtılan rantların oluşturduğu bir toplumsal-ekonomik konjonktürde girdi” değerlendirmesi yapıldı.

***

Siyasi Partiler Yasası değişmeli

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde CHP Kadın Kollarınca gerçekleştirilen YaşamHak Projesi’nin tanıtım toplantısına katıldı. Siyasi Partiler Yasası’nın değişmesi için çaba harcanması gerektiğini de kaydeden Kılıçdaroğlu, kadınların birlik olması durumunda kabul ettiremeyecekleri hiçbir şeyin olmayacağını vurguladı.”Birlikte, hep beraber Türkiye’nin bütün coğrafyasında kadına yönelik bir şiddet varsa bu şiddete karşı hepimizin ortak tavır takınması gerekiyor” diyen Kılıçdaroğlu, kadının siyasette daha güçlü olabilmesinin yolunun parlamentoda daha fazla temsil edilmesinden geçtiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, nüfusun yarısından fazlasının kadın olmasına rağmen temsiliyet oranının ortada olduğunu belirtti.

***

Soylu dinleme iddialarını reddetti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun kendisi ile ailesinin telefonlarının dinlendiği ve takip edildikleri yönündeki açıklamalarının gerçekle hiçbir ilişkisi olmadığını savundu.

Soylu, şu ifadeleri kullandı: “Kılıçdaroğlu’nun, tamamen gündemi değiştirme çabasıyla yaptığı ve gerçekle hiçbir ilişkisi olmayan açıklaması, devletimize ve güvenlik güçlerimizle ortaya konulan tüm mücadeleye iftiradır, bühtandır. Aynı zamanda devletimizi zafiyete uğratmaya da matuftur. Sistemimizin önemli kurumlarından birisi olan Ana Muhalefet Partisi’nin Genel Başkanlığı sorumluluğu ile de asla bağdaşmamaktadır.”