“10 bin dolar alan siyasetçiyi savcılara Süleyman Asil değil polis söylemiş oldu”

0
38
Süleyman Soylu

Deniz Zeyrek, Sedat Peker’den 10 bin dolar alan siyasetçinin adını savcılara, iddiayı dile getiren Süleyman Asil’nun değil “kolluk güçlerinin” ilettiğini belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Asil’nun katılmış olduğu bir tv programında kabahat örgütü lideri Sedat Peker’den 10 bin dolar alan bir bürokrat bulunduğunu açıklamasıyla başlamış olan tartışmalar sürüyor. Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü yazısında Süleyman Asil’nun önceki günlerde kendisinden mevzubahis adı isteyen Meclis Başkanı Mustafa Şentop ile meydana getirdiği 1,5 saatlik görüşmeyi değerlendirdi.

Deniz Zeyrek, “Sıcak patates” yargının kucağında kaldı” başlıklı yazısında “Asil’nun savcılara herhangi bir informasyon vermediğini öğrendim” diyerek şu suali sordu: “Peki Asil savcılara isim vermemişse savcılar o adı nereden öğrendi ve Şentop niçin ‘O isim savcıda’ dedi?”

Zeyrek’in yazısının alakalı kısmı şu şekilde:

“Araştırırken bu probleminin cevabını öğrendim: İsmi savcıya veren Bakan Asil değil, kolluk kuvvetleri. Polis Peker ve örgütüyle alakalı birkaç tahkikat yürütüyordu. Bu soruşturmalardan birinde, ellerine bir elektronik ileti geçti. Mesajda Peker’in AK Parti’den bir isme para ödediği yazıyordu. Polis olsanız ne yapardınız? Doğal ki onlar da amirlerine, müdürlerine bildirdiler. Müdürler ise Bakan Asil’ya. Bu aşamada karar vermek gerekiyordu? O kanıt tahkikat evrakları içerisinde yer alacak mıydı? Yer alırsa bu AK Parti’ye zarar verir miydi? AK Parti’ye zarar verirse bunun faturası kime kesilirdi? Asil televizyonda vakası açıkladıktan sonrasında başka seçenek kalmadı. O kanıt, tahkikat dosyasına girdi. Bakan Asil da polis de kucağındaki sıcak patatesi yargının kucağına bıraktı…

Artık sıcak patates Asil ve polisin değil, Hakkaniyet Bakanı Abdulhamit Gül ve savcıların kucağında. Hukukun gereği yapılırsa o isim resmi olarak teşhir olur. Bu da vaka yokmuş benzer biçimde hareket eden AK Parti’ye büyük zarar verir. O zararın faturası da Gül’e ve yargıya kesilir.”