Erdoğan, Reuters’a konuştu: ABD Türkiye’yi daha fazla incitmeyecektir, Trump ile birbirimize güvenimiz var

0
67
Erdoğan, Reuters'a konuştu: ABD Türkiye'yi daha fazla incitmeyecektir, Trump ile birbirimize güvenimiz var

Reuters haber ajansına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Rusya’yla ilişkilerini ve S-400 satın alınmasını değerlendirdi..

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“Rusya samimi bir yaklaşım ortaya koydu. Gerek ortak üretim konusu, gerek kredi temini konusu, gerekse takvimin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi konusu süreci hızlandırdı.

Bölgedeki barış için bu adımı atmak zorundaydık. Böyle bir savunma sistemine ihtiyacımız vardı. Bizim bir savunma sistemine ihtiyacımız vardı. NATO müttefiki olarak bunu ortaklarımızdan istedik. Bize bu konuda yardımcı olmak isteyen oldu ancak kısa sürede sistemlerini geri çektiler.”

‘İDLİB’DEKİ GÖZLEM NOKTALARINDAN ÇEKİLMEMİZ SÖZ KONUSU DEĞİL’

“İdlib’deki gözlem noktalarından şu anda çekilmemiz söz konusu değil. Rejim gözlem noktalarımızla uğraştığı anda, herhangi bir saldırı yaptığında iş orada çok farklı bir istikamete gider, şu anki gibi durmayız.

Rusya ve İran’la pazartesi günü yapacağımız zirvede amaç ateşkesi sağlamak, göçü sona erdirmek ve terör örgütlerini kontrol altına almak.”

‘BUNUN ALTINDAN BİZ KALKAMAYIZ’

3.6 milyon mülteciyi barındıran Türkiye Suriye’den gelecek milyonlarca insanı da alamaz, bunun altından biz kalkamayız. Ekim başında Rusya, Almanya, Fransa ile Türkiye’de belki dörtlü zirveyi gerçekleştireceğiz. İdlib ve mülteciler konularını ele alacağız.

Koalisyon içindeki ülkeler güvenli bölge noktasında adım atmaya gelince işi biraz frene basmak suretiyle ağırlaştırıyorlar. Maalesef güvenli bölge anlayışı beklentilerimizi karşılamıyor. Oyalama siyasetine dönüşüyor. Sabrımız taşarsa başımızın çaresine bakmak durumunda kalacağız.”

‘HER ADIMDA BİZ VARIZ DİYOR’

“Rusya SU-35/SU-57 savaş uçakları satmayı teklif etti. Rusya bu konuda savunma sanayiine yönelik her adımda biz varız diyor.

S-400 sistemi ile ilgili adımı atınca bu bizi biraz rahatlatacak, en geç nisana kadar yerlerine monte edilmiş olacak. Savunma sistemleri olarak çok daha huzurlu hale gelmiş olacağız.”

‘ABD TÜRKİYE’Yİ İNCİTMEK İSTEMEYECEKTİR’

“Savunma sanayiinde attığımız adımlarla ortak savunma sistemlerine de girdiğimizde, bizler bölgede çok daha güvenli bir güç, ön koruma tedbirlerini almış bir NATO ülkesi olacağız.

Trump S-400 konusunda yapılanları anlayışla karşılarken, yaptırım tehditlerinin gerçeği yansıttığını düşünmek mümkün değil. F-35 konusunda sekteye uğrayan süreçler konusunda Trump ile ABD seyahatinde (BM Zirvesi) konuşacağız. Nasıl ki Patriot’larda önümüzü tıkadıklarında başımızın çaresine baktıysak, F-35’lerde önümüzün tıkanması halinde başımızın çaresine bakıp alternatiflerini arayacağız. Onlar da bunu anlıyorlar.

ABD gibi bir ülke müttefiki Türkiye’yi daha fazla bana göre incitmek istemeyecektir. Bu rasyonel davranış değildir, sorumlu bir dış politika hiç değildir.”

‘TRUMP İLE BİRBİRİMİZE GÜVENİMİZ VAR’

“Halkbank ve yaptırımlar konusunda Trump ile birbirimize güvenimiz var. İnanıyorum ki, ABD’deki görüşmede bunu karşılıklı teyit edeceğiz. Trump ile Patriot alma konusunu telefonda konuştuk. Ancak ona S-400’deki şartları sizde de görmemiz lazım dedim.

Belirli bir oranı belirli bir paketi bu tür şartlarda ortak üretim kredi vesaire gibi olduğu anda biz Patriot’u alabiliriz. Alternatifli çalışılması gerektiğine inanıyorum. Nasıl Patriot’larda önümüz tıkanınca biz S-400 olayına girdiysek, F-35’lerde de önümüzün tıkanması halinde çaresine bakacağız.”