Anayasa değişikliği için oy kullanmayacak mı?

0
25 views
hdp-den-aciklama-tek-cozum-kalici-baris
hdp-den-aciklama-tek-cozum-kalici-baris

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Genel Heyeti’nda başkanlık sistemini getirecek anayasaya konusunda müzakereler sürerken, HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen ve Grup Başkan vekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Ahmet Yıldırım, HDP olarak rey kullanmayacaklarını izah etti. Ayhan Bilgen Twitter hesabından mevzubahis kararın önerinin referanduma gitmesi halinde boykot edecekleri iddiasının doğru olmadığını belirtti.

Kerestecioğlu’nun konuşması şöyle:

Başbakandan demokrasiye veda konuşması dinledik üzgünüm. Eş başkanlarımız dahil 11 vekilimiz tutuklu. Bunun, halk isteminin gaspı olduğunu söyledik. Bu anayasa önerinini hiçbir zaman kabul etmiyoruz. Bu suça asla iştirak etmeyeceğiz. Tutuklu vekillerimize duyduğum saygı gereği bu otoriter öneriyle alakalı hiçbir mertebede oy kullanmayacağım.

Ayrı olarak bütün HDP vekillerinin de tutuklu vekillerimize itibar ederek böyle davranacaklarına inanıyorum. Bu çağrı yalnızca HDP vekillerine değil demokratik politikaya inancı kalmış olan bütün vekilleredir. Bu öneri halkın hiçbir derdine deva olmayacaktır. Deva daha çok demokrasi ve bu teklifin netlikle meclisten geçmemesini sağlamaktır.

HDP’nin parti sözcüsü Bilgen, teklifte oy kullanmayacaklarını duyurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin