Ve 3. Madde Kabul Edildi !

0
26 views
Mecliste Oylama
Mecliste Oylama

İçeriği seçilme yaşının 25’ten 18’e düşürülmesini öngören üçüncü madde için rey kullanmış 485 vekilden 341’i kabul oyu 139’u ise ret, üç vekil boş, iki vekil de geçersiz rey verdi.

İlk iki madde kabul edilmişti

Bundan önce ilk madde için milletvekilleri tarafından 484 rey kullanılırken, 347 vekil kabul, 132 vekil ret, iki vekil çekimser oy kullanmıştı, iki vekil ise boş, bir vekil de geçersiz rey kullanmıştı.

Bu değişiklikte yargıyla alakalı ilk maddede yargının ‘bağımsızlık’ ilkesine ‘tarafsız’ ibaresi de ilave ederek “Yargı yetkisi, Türk Milleti hesabına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır” tanımlamasıyla görüşüldü.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’deki anayasa önerisinin zorlaştırılarak milletvekili sayısını 550’den 600’e çıkartacak 2’inci maddesi ise 343 oyla kabul edildi. Oylamada 133 ret, bir çekimser, iki boş ve bir geçersiz rey çıkmıştı.

Önceki Çalışmalarda Neler Olmuştu

‘Başkanlık Sistemi’ni de içeren anayasa değişikliği önerisine ait maddeler, Meclis’te kurulan komisyonda AKP ve MHP’lilerin işbirliğiyle 29 Aralık 2016’da geçmişti. Komisyona 21 madde olarak gelen öneri, 18 maddeye düşerken, değişiklik teklifi 9 Ocak’ta Meclis’te görüşülmeye başlamıştı.

Gün boyu milletvekillerinin yüksek ateşli tartışmaları sürerken, gece saatlerine doğru Anayasa değişikliği teklifinin görüşülmesine geçilebilmesi oylanmış, 480 milletvekilinden 338’i kabul oyu kullandığından teklifin müzakerelerine geçilmişti.

Teklifin görüşülmesine 134 milletvekili ret oyu vermesine karşın iki milletvekili çekimser, beş milletvekili ise boş, bir milletvekili de geçersiz oy kullanmış, HDP’li vekiller oylamaya katılmamışlardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin